افراد آنلاین:23

کاهش شدید قیمت اوراق وام مسکن

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد :

کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

کاهش شدید قیمت اوراق وام مسکن به زیر 50 هزار تومان

کاهش تقاضا باعث کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن شده است

محمدحسن­ مرادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اعلام این خبر گفت گفت: قیمت اوراق تسهیلات مسکن درفرابورس و براساس عرضه و تقاضا ­تعیین می شود .
وی ادامه داد: یکی از دلایل کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن افزایش مانده حساب های ممتاز در بانک است و این موضوع باعث تعدد اوراق تسهیلات مسکن می شود ، چون به میزان مانده حسابهای ممتاز اوراق تعلق میگیرد .
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن گفت در حال حاضر قیمت اوراق تسهیلات­ مسکن در بازار بطور متوسط بین 47تا 50 هزار تومان است و این کاهش­ قیمت در 4 سال گذشته بی سابقه بوده است
وی گفت : ­افزایش قیمت مسکن تاثیر زیادی در کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن نداشته زیرا خرید اوراق تسهیلات مسکن را کاهش نداده است .
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن افزود:اگر تسهیلات زوجین را 100 میلیون تومان فرض کنیم و قیمت یک ملک را 500 میلیون تومان ؛ تسهیلات تنها 20 درصد قیمت یک واحد را تشکیل می دهد.
مرادی افزود:بدلیل اینکه مردم بیشتر در اسفند ماه ملک خریداری می کنند، بازارخرید ملک در فرروردین ماه راکد است و این موضوع تا حدودی بر قیمت اوراق تسهیلات مسکن تاثیر گذار است .
وی در پاسخ به اینکه آیا ­کاهش قیمت تسهیلات اوراق مسکن می تواند باعث ورود دلالان به بازار مسکن شود گفت:کاهش قیمت تسهیلات اوراق مسکن می تواند انگیزه برای خرید را افزایش دهد اما چون ملک ریسک های سرمایه گذاری خاصی دارد دلالان وارد این بازار نمی شوند .
بر اساس این گزارش قیمت اوراق تسهیلات­ مسکن درحالی به کمتر از 50 هزار تومان رسیده است که این رقم پیش از این به 120 هزار تومان هم رسیده بود .

 

منبع و لینک خبر : خبرگزاری صدا و سیما

 

هزینه وام مسکن ۱۲ میلیون شد

دنیای اقتصاد : قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن حدود ۵۰ هزار تومان است؛ به طوری که هزینه وام مسکن به علاوه هزینه وام جعاله برای زوج های تهرانی ۱۲ میلیون تومان می‌شود.
 

در روزهای اخیر قیمت اوراق تسهیلات مسکن با روند آرامی کاهش یافته است. در حال حاضر امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ماه سال ۱۳۹۶ حدود ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود. همچنین قیمت تسه تیر سال ۱۳۹۶ معادل ۵۲ هزار و ۴۰۰ تومان است.

علاوه بر این قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن اسفند ماه سال ۱۳۹۷ معادل ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت تسه آذر ماه سال ۱۳۹۶ حدوداً ۵۰ هزار تومان است. همچنین تسه بهمن ماه ۱۳۹۷ معادل ۵۰ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

با در نظر گرفتن قیمت تسه‌ها در سررسیدهای مختلف در این گزارش قیمت را حدوداً ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته و با توجه به آن هزینه وام مسکن را محاسبه می‌کنیم.

با توجه به اینکه قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن عمدتاً در محدوده ۵۴ هزار تومان می‌چرخد، هزینه وام اقشار مختلف جامعه را در این گزارش با این نرخ محاسبه می‌کنیم.

زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند. آن‌ها باید ۱۰ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، دو میلیون تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۲ میلیون تومان صرف شود.

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید هشت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید شش میلیون تومان بابت خرید اوراق بپردازند.

هم‌چنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرا بورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق، شش میلیون تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.

این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

منبع و لینک خبر : وب سایت روزنامه دنیای اقتصاد

 


 

فرداد آب پیکر
1398/09/09 | بازدید:309 نفر
چاپ
به اشتراک بگذارید ...

نظرات کاربران

نظری وارد نشده است

ارسال نظر

پر کردن موارد ستاره دار الزامی است
نام *
نظر*
 
Captcha
کد امنیتی*