منتظر طرح مسکن ملی نمانید

مسکن ملی طرح پیچیده‌ای است. شاید این روز‌ها درباره‌اش خبر‌های زیادی بخوانید و پیش خودتان فکر کنید قرار است معجزه کند، اما همین جزییات دست‌وپا شکسته‌ای که تا الان درباره‌اش می‌دانیم هم نشان می‌دهند طرح مسکن ملی نهایتا ۴۰۰ هزار واحد تحویل می‌دهند و بیشتر به‌درد گروه‌های خاصی می‌خورد. قیمت تمام شده ساخت، قیمت زمین، مبلغ وام و تعداد و رقم اقساط هم هنوز به‌شکل دقیق مشخص نیست. برای همین وقتی بخواهیم در مورد خانه‌دار شدن با کمک این طرح فکر کنیم، ممکن است سردرگم شویم. برای همین اگر تصمیم دارید زود صاحبخانه شوید بهتر است بعد خواندن این نوشته از اول حساب و کتاب کنید و تصمیمی را بگیرید که برایتان مناسب است.

وضعیت نامشخص طرح مسکن ملی
نحوه پرداخت در طرح مسکن ملی هنوز به‌شکل کامل مشخص نیست. فقط می‌دانیم قسط اول مسکن ملی برای تمام متقاضیان ثابت و یکسان است و آن‌ها اگر تمام شرایط اعلام شده را داشته باشند به بانک عامل برای افتتاح حساب معرفی خواهند شد تا همان اول ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان پول به حساب واریز کنند. این پول قسط اول طرح مسکن ملی خواهد بود، ولی زمان واریز آن هنوز مشخص نیست. به‌این ترتیب اگر پیش خودتان فکر می‌کنید تمام شرایط اعلام شده را دارید و مسکن ملی حق شماست، باید از همین حالا ۳۰،۴۰ میلیون تومان پول دم‌دست‌تان بگذارید. وزارت راه‌و‌شهرسازی می‌گوید پس از پالایش ثبت نام کنندگان در طرح مسکن ملی، واجدان شرایط تایید و اعلام می‌شوند.

متقاضیانی که تمام شرایط اعلام شده را داشته باشند به بانک عامل برای افتتاح حساب معرفی خواهند شد و در مرحله اول باید قسط را واریز کنند. حتما تا الان فهمیده‌اید که مسکن ملی تنها ۴۰۰ خانه تحویل می‌دهد، اما میزان تقاضا برای آن زیاد است پس شاید اگر نتوانید قسط اول را پرداخت کنید، شما را کنار بگذارند. محاسبه بقیه هزینه‌ها قطعا کار سخت‌تری خواهد بود؛ قیمت تمام شده در طرح مسکن ملی برای هر پروژه و هر متقاضی تفاوت دارد. سازو‌کار دریافت تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن نیز مشخص شده؛ قرار است تسهیلات بانک به حساب افتتاح شده توسط متقاضیان واریز شود سپس براساس پیشرفت کار، جدولی برای پرداخت اقساط به متقاضیان داده می‌شود که در هر مقطع سهم آورده افراد بر اساس پیشرفت فیزیکی پروژه در آن مشخص است.

 


بااین حال هنوز قیمت تمام شده ساخت خانه‌ها در طرح مسکن ملی خیلی دقیق و شفاف نیست. تا الان می‌دانیم قیمت ساخت ۲.۵ میلیون تومان برای هر مترمربع بر اساس قیمت‌های امروز است و قیمت نهایی در زمان پایان کار محاسبه خواهد شد. قطعا اگر در استان‌ها پلاک‌های ۹۹ ساله به گروه‌های کوچک‌تر واگذار شود عدد هزینه‌های ساخت برای آن‌ها کمتر خواهد بود. پلاک‌های ۹۹ ساله در زمین‌هایی قابل واگذاری است که مالکیت آن‌ها در اختیار دولت یا نهاد‌های دولتی باشد. به‌این ترتیب زمین به‌شکل اقساطی با مدت زمان بازپرداخت طولانی واگذار می‌شود. تا وقتی تکلیف چنین زمین‌هایی مشخص شود، تنها می‌توان روی هزینه ساخت حساب باز کرد. در شرایط فعلی با استاندارد‌های متوسط و با احتساب قیمت‌های روز، هزینه ساخت یک تا ۲.۵ میلیون تومان در هر مترمربع مشخص شده است، اما قطعا ملاک اصلی تعیین قیمت تمام شده، در زمان پایان کار مشخص خواهد شد و هرچیزی که الان می‌شنویم حدودی است. دقیقا به‌همین دلایل تصور می‌کنیم با توجه به‌افزایش سقف وام مسکن از محل اوراق تسهیلات، بعضی متقاضیان بهتر است اصلا معطل طرح مسکن ملی نشوند.

تهرانی‌ها منتظر طرح مسکن ملی نمانند
وضعیت برای تهرانی‌ها پیچیده‌تر است؛ آن‌ها همین هفته گذشته خبر خوبی درباره افزایش سقف وام مسکن به ۲۰۰ میلیون تومان شنیده‌اند. چهارشنبه هفته گذشته بود که شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات ساخت و یا خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم موافقت کرد تا سقف تسهیلات انفرادی به ۱۰۰ میلیون تومان و برای زوج‌های جوان متقاضی خرید مسکن به ۲۰۰ میلیون تومان برسد. علاوه بر این پول، متقاضیان می‌تواند ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند که روی هم رفته رقم وام را به ۲۴۰ میلیون تومان می‌رساند. اگر سرتان در حساب و کتاب باشد، احتمالا می‌گویید با این پول چطور خانه‌ای می‌توان خرید؟ در جواب باید بگوییم این پول حداقل نصف پول یک خانه در تهران است و به‌عنوان تسهیلات عدد کمی نیست.

واحد‌های ۵۰ تا ۷۰ مترمربع با سهم ۳۰درصدی از معاملات مسکن شهر تهران بیشترین تقاضا را از نظر متراژ به خود اختصاص داده‌اند؛ نوع واحد‌ها بیشتر در محدوده جنوب، غرب و شرق تهران وجود دارند. تا نیمه سال ۹۶ خرید چنین خانه‌هایی با قیمت حدود ۲۰۰ میلیون تومان امکان‌پذیر بود، اما حالا باید حداقل ۴۰۰،۵۰۰ میلیون تومان پول داشت.
اگر بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان هزینه کنید در تهرانپارس، حکیمیه، نارمک، تهران‌نو، قاسم‌آباد و برخی دیگر از محله‌های شرق تهران می‌توانید با توجه به سن بنا، موقعیت و امکانات، آپارتمان خریداری کنید. در صورتی که سن بنا برایتان اهمیت ندارد می‌توانید با ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در پونک، جنت‌آباد، شهران، طرشت و برخی دیگر از محله‌های واقع در غرب تهران آپارتمان با عمر بنا و موقعیت مختلف خریداری کنید. جست‌وجوی فایل‌های فروش ملک نشان می‌دهد اغلب واحد‌های ۵۰ تا ۷۰ مترمربع در مناطق جنوب، غرب و شرق واقع شده است.

در محله باغ آذری یک آپارتمان ۶۵ متری نوساز با امکانات کامل (پارکینگ، انباری و آسانسور) ۴۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. یک واحد ۵۴ متری ۱۲ سال ساخت با امکانات کامل در محله سلسبیل نیز ۴۷۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. آپارتمانی ۵۴ متری هفت سال ساخت با کلیه امکانات در محله مسعودیه به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. در خیابان درختی تهرانپارس یک آپارتمان ۵۳ متری سه سال ساخت رو به آفتاب، دارای پارکینگ و انباری آسانسور به مبلغ ۶۷۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. در حکیمیه، خیابان سازمان آب، یک واحد ۶۰ متری نوساز با امکانات کامل ۶۶۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

شبیه همین اتفاق در شهر‌های مرکز استان یا شهر‌هایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر هم وجود دارد اگرچه متقاضیان خرید خانه با توجه به قیمت‌ها وضعیت بهتری دارند. مبلغ وام در این شهر‌ها ۱۶۰ میلیون که با وام جعاله ۴۰ میلیونی عدد قابل توجهی می‌شود. پس اگر به‌اندازه‌ای پول دارید که از عهده پرداخت هزینه خرید اوراق تسهیلات بربیایید و پس‌اندازی داشته باشید که بتوانید آن را روی رقم وام بگذارید اصلا درست نیست معطل تعیین تکلیف طرح مسکن ملی بمانید. چون حتی سود وام اوراق تسهیلات هم رقم کمتری از سود وام مسکن ملی است.

منبع خبر : وب سایت فرارو

لینک خبر :https://fararu.com/fa/news/422811فرداد آب پیکر
1398/11/14 | بازدید:1664 نفر
چاپ
به اشتراک بگذارید ...

نظرات کاربران

نظری وارد نشده است

ارسال نظر

پر کردن موارد ستاره دار الزامی است
نام *
نظر*
 
Captcha
کد امنیتی*
استخراج بیت کوین با کامپیوتر
گروه واتساپ املاک مرکزی پرند
گالری تصاویر پرند ، تصاویر فاز صفر ، فاز 1 ، فاز 2 ، فاز 3 ، فاز 4 ، فاز 5 ، فاز 6
گالری فیلم پرند ، تصاویر فاز صفر ، فاز 1 ، فاز 2 ، فاز 3 ، فاز 4 ، فاز 5 ، فاز 6
قیمت ارز ، ماشین ، طلا ، سکه ، وضعیت هوای پرند

آخرین تصاویر و فیلم ها