جزئیات تخفیف ۵۰ درصدی وام مسکن

جزئیات تخفیف ۵۰درصدی وام مسکن

وام مسکن تا یک ماه نصف قیمت خواهد بود. آنطور که بانک مسکن اعلام کرده، از امروز ۲۵دی‌ماه تا ۲۲بهمن لازم نیست برای دریافت وام اوراق مسکن کل اوراق لازم را خریداری کنید. بانک نیمی از این وام را به شکل بدون سپرده در اختیار متقاضی قرار می‌دهد و منابع آن توسط خود بانک تامین خواهد شد.

به گزارش روزنامه هفت صبح، بنابراین هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن برای متقاضیان نصف می‌شود. در حالت عادی وام ۲۰۰میلیونی اوراق مسکن به ۴۰۰برگه تسه احتیاج دارد و با این طرح بانک مسکن، تعداد اوراق لازم برای دریافت وام به ۲۰۰برگه کاهش پیدا می‌کند. قیمت هر برگه تسه در حال حاضر حدود ۵۴هزار و ۵۰۰تومان است و با این حساب دریافت وام به مدت یک ماه، تا ۱۱میلیون تومان ارزان‌تر خواهد بود.

البته این همه ماجرا نیست. نصف وام که به صورت بدون اوراق و سپرده پرداخت می‌شود، مهلت بازپرداخت کمتری دارد و به جای ۱۲سال، باید آن را در پنج سال تسویه کنید. این مورد باعث می‌شود اقساط ماهانه افزایش پیدا کند. تا جایی که اگر ۲۰۰میلیون تومان وام خرید و ۴۰میلیون تومان وام جعاله بگیرید، ممکن است اقساط ماهانه به پنج میلیون و ۲۰۰هزار تومان برسد. البته سقف وام مسکن در شهر‌های مختلف، متفاوت است.

در این گزارش بررسی کرده‌ایم در شهر تهران، دیگر شهر‌های بزرگ با جمعیت بالای ۲۰۰هزار نفر و شهر‌های کوچک با جمعیت کمتر از ۲۰۰هزار نفر، هزینه دریافت وام مسکن چقدر کاهش پیدا کرده و در طرف مقابل اقساط ماهانه چه تغییراتی پیدا کرده است. این تصمیم با متقاضی است که برای دریافت وام بیشتر هزینه کند، یا اقساط کمتری بپردازد.

هزینه وام مسکن برای تهران؛ ۱۰٫۹میلیون

سقف وام مسکن از محل اوراق تسهیلات که آن‌ها را به نام تسه می‌شناسیم، برای زوج‌های ساکن تهران ۲۰۰میلیون تومان است. کسانی که بخواهند به صورت انفرادی وام مسکن بگیرند، تا سقف ۱۰۰میلیون تومان وام به آن‌ها تعلق خواهد گرفت. با توجه به اینکه هر برگه تسه معادل ۵۰۰هزار تومان وام مسکن است، دریافت وام ۲۰۰میلیونی، ۴۰۰برگه تسه لازم دارد که با توجه به قیمت هر برگه، دریافت چنین وامی ۲۱میلیون و ۸۰۰هزار تومان خرج دارد.

اما با طرح جدید بانک مسکن، اوراق مورد نیاز برای دریافت این وام نصف شده و به ۲۰۰برگه تسه کاهش پیدا کرده است. با این حساب هزینه دریافت وام اوراق مسکن برای زوج‌های تهرانی در این طرح ۱۰میلیون و ۹۰۰هزار تومان محاسبه می‌شود. به همین ترتیب دریافت وام ۱۰۰میلیون تومانی به صورت انفرادی، به جای ۲۰۰برگ، ۱۰۰برگ تسه لازم دارد و هزینه آن حدود پنج میلیون و ۴۵۰هزار تومان خواهد بود.

هزینه وام مسکن برای شهر‌های بزرگ؛ ۸٫۷میلیون تومان

سقف وام اوراق مسکن برای مراکز استان‌ها و شهر‌های با جمعیت بیشتر از ۲۰۰هزار نفر، ۱۶۰میلیون تومان است که به هر زوج تعلق می‌گیرد. دریافت این وام در حالت عادی ۳۲۰برگه تسه لازم دارد که با توجه به قیمت ۵۴هزار و ۵۰۰تومانی آنها، هزینه دریافت وام حدود ۱۷میلیون و ۴۵۰هزار تومان است.

در طرح جدید بانک مسکن، برای دریافت چنین وامی به جای ۳۲۰برگه، ۱۶۰برگه اوراق تسه لازم است و این مورد هزینه دریافت وام ۱۶۰میلیونی زوج‌ها در شهر‌های بزرگ غیر از تهران را به هشت میلیون و ۷۲۰هزار تومان کاهش داده است. کسانی که بخواهند به صورت انفرادی برای دریافت وام اوراق مسکن اقدام کنند، در شهر‌های بزرگ به غیر از تهران می‌توانند تا سقف ۸۰میلیون تومان وام بگیرند. دریافت این وام در حالت عادی ۱۶۰برگه تسه به قیمت هشت میلیون و ۷۲۰هزار تومان نیاز دارد، اما با تخفیف ۵۰درصدی، هزینه دریافت وام اوراق مسکن انفرادی در این شهر‌ها حدود چهار میلیون و ۳۶۰هزار تومان محاسبه می‌شود.

علاوه بر مراکز استان‌ها، شهر‌های اسلام‌شهر، شهریار، قدس، کاشان، ملارد، دزفول، نیشابور، بابل، خمینی‌شهر، سبزوار، گلستان، آمل، پاکدشت، نجف‌آباد، بروجرد، آبادان، قرچک، ورامین، ساوه، قائم‌شهر، نسیم‌شهر و سیرجان، با توجه به جمعیت بالای ۲۰۰هزار نفر در آخرین سرشماری مربوط به سال ۹۵، شهر بزرگ به حساب می‌آیند.

هزینه وام مسکن برای شهر‌های کوچک؛ ۶٫۵میلیون

ساکنان شهر‌های کوچک با جمعیت کمتر از ۲۰۰هزار نفر می‌توانند تا سقف ۱۲۰میلیون تومان وام اوراق مسکن بگیرند. این وام به هر زوج تعلق می‌گیرد و برای کسانی که بخواهند به صورت انفرادی وام بگیرند، سقف وام اوراق مسکن ۶۰میلیون تومان است. دریافت وام ۱۲۰میلیونی در حالت عادی ۲۴۰برگه تسه احتیاج دارد. قیمت هر برگه ۵۴هزار و ۵۰۰تومان است و این یعنی در حالت عادی دریافت وام ۱۲۰میلیونی زوج‌ها در شهر‌های کوچک ۱۳میلیون و ۸۰هزار تومان خرج دارد.

با طرح جدید بانک مسکن، دریافت این وام به جای ۲۴۰برگه، ۱۲۰برگه لازم خواهد داشت و این موضوع هزینه دریافت وام اوراق مسکن زوجین در شهر‌های کوچک را به شش میلیون و ۵۴۰هزار تومان کاهش می‌دهد. دریافت وام مسکن انفرادی در شهر‌های کوچک با سقف ۶۰میلیون تومان، در حالت عادی ۱۲۰برگه تسه به ارزش شش میلیون و ۵۴۰هزار تومان خرج دارد. کسانی که در این یک ماه برای دریافت وام مسکن اقدام کنند، به جای ۱۲۰برگه می‌توانند با ۶۰برگه به ارزش سه میلیون و ۲۷۰هزار تومان وام ۶۰میلیونی بگیرند.

اقساط وام مسکن برای تهران؛ ماهانه ۵٫۲میلیون

وام اوراق مسکن با نرخ بهره ۱۷٫۵درصدی پرداخت می‌شود. در حالت عادی مهلت بازپرداخت ۱۲ساله است و این یعنی برای وام ۲۰۰میلیون تومانی زوجین در تهران، مبلغ قسط ماهانه این وام حدود سه میلیون و ۴۰۰هزار تومان خواهد بود. کسانی که بخواهند نصف وام را بدون اوراق دریافت کنند، ۱۰۰میلیون تومان از وامشان با بازپرداخت پنج ساله و سود ۱۸درصدی ارائه خواهد شد.

این موضوع باعث می‌شود مبلغ قسط ماهانه از سه میلیون و ۴۰۰هزار تومان به چهار میلیون و ۲۰۰هزار تومان افزایش پیدا کند. اگر همراه وام ۲۰۰میلیونی، ۴۰میلیون تومان هم وام جعاله بگیرید، یک میلیون تومان اقساط این وام هم به محاسبات اضافه می‌شود و شما برای ۲۴۰میلیون تومان وام، پنج میلیون و ۲۰۰هزار تومان قسط پرداخت خواهید کرد. البته بعد از پایان پنج سال، مبلغ اقساط به یک میلیون و ۶۶۰هزار تومان کاهش پیدا می‌کند و تا سال دوازدهم ادامه خواهد داشت.

وام ۱۰۰میلیونی انفرادی در حالت عادی اقساط یک میلیون و ۶۶۰هزار تومانی دارد. اگر نصف وام را بدون اوراق بگیرید، مهلت بازپرداخت ۵۰میلیون تومان از این وام به پنج سال کاهش پیدا می‌کند و مجموع اقاسط وام ۱۰۰میلیونی به دو میلیون و ۱۳۰هزار تومان افزایش پیدا می‌کند. اگر همراه این وام، وام جعاله هم بگیرید، در مجموع باید ماهانه سه میلیون و ۱۳۰هزار تومان قسط پرداخت کنید. این اقساط به مدت پنج سال ادامه پیدا می‌کند و از سال ششم تا دوازدهم قسط وام ۸۶۰هزار تومان محاسبه خواهد شد.

اقساط وام مسکن برای شهر‌های بزرگ؛ ماهانه ۴٫۴میلیون

مبلغ هر قسط وام مسکن زوجین در شهر‌های بزرگ حدود دو میلیون و ۷۲۰هزار تومان است. این رقمی است که هر زوج در حالت عادی برای وام ۱۶۰میلیونی پرداخت خواهد کرد. اگر این زوج بخواهد نصف وام را بدون ارائه اوراق دریافت کند و به جای ۳۲۰برگه، ۱۶۰برگه تسه بخرد، مهلت بازپرداخت نصف وام به پنج سال کاهش پیدا می‌کند.

این مورد باعث می‌شود قسط ماهانه وام ۱۶۰میلیونی به سه میلیون و ۳۶۰هزار تومان افزایش پیدا کند. با اضافه شدن اقساط یک میلیونی برای وام ۴۰میلیونی جعاله، در مجموع قسط ماهانه حدود چهار میلیون و ۳۶۰هزار تومان برای وام ۲۰۰میلیونی خرید و جعاله مسکن محاسبه خواهد شد. البته این اقساط تا پنج سال ادامه پیدا می‌کند و بعد از آن باید ماهانه حدود یک میلیون و ۳۳۰هزار تومان تا پایان سال دوازدهم به بانک قسط بپردازید.

در حالت انفرادی، مبلغ وام مسکن در شهر‌های بالای ۲۰۰هزار نفر جمعیت، ۸۰میلیون تومان است و با بازپرداخت ۱۲ساله، مبلغ هر قسط یک میلیون و ۳۳۰هزار تومان خواهد بود. در صورتی که بخواهید نصف وام را بدون پرداخت اوراق بگیرید، مبلغ اقساط به یک میلیون و ۶۸۰هزار تومان می‌رسد و اگر وام ۴۰میلیونی جعاله مسکن هم بگیرید، مبلغ اقساط حدود دو میلیون و ۶۹۰هزار تومان به مدت پنج سال و بعد از آن تا سال دوازدهم حدود ۶۶۰هزار تومان محاسبه می‌شود.

اقساط وام مسکن برای شهر‌های کوچک؛ ۳٫۵میلیون تومان

هر قسط وام ۱۲۰میلیونی خرید مسکن زوجین در شهر‌های کوچک با جمعیت کمتر از ۲۰۰هزار نفر، حدود دو میلیون تومان است که در ۱۴۴قسط به مدت ۱۲سال پرداخت می‎شود. در طرح جدید بانک مسکن کسانی که بخواهند با صرفه‌جویی ۶٫۵میلیون تومانی در خرید اوراق، نصف وام را رایگان دریافت کنند، مبلغ اقساط آن‌ها بیشتر خواهد بود.

چراکه در این حالت نصف وام باید در پنج سال تسویه شود. محاسبات نشان می‌دهد در چنین حالتی هر قسط وام ۱۲۰میلیونی تا پایان سال پنجم حدود دو میلیون و ۵۲۰هزار تومان است که در کنار اقساط وام ۴۰میلیونی جعاله در مجموع به سه میلیون و ۵۳۰هزار تومان می‌رسد. بعد از سال پنجم، قسط این وام تا پایان سال دوازدهم حدود یک میلیون تومان خواهد بود. کسانی که به صورت انفرادی در شهر‌های کوچک وام ۶۰میلیون تومانی می‌گیرند، در حالت عادی قسط ماهانه آن‌ها یک میلیون تومان خواهد بود.

در حالتی که نصف وام را بدون خرید اوراق دریافت کنید، مبلغ اقساط ماهانه به یک میلیون و ۲۶۰هزار تومان افزایش پیدا خواهد کرد. کسانی که در کنار وام خرید مسکن، وام جعاله ۴۰میلیونی می‌گیرند، در مجموع باید برای ۱۰۰میلیون تومان وام، ماهانه دو میلیون و ۲۶۰هزار تومان به مدت پنج سال و بعد از آن ۵۰۰هزار تومان تا پایان سال دوازدهم قسط بدهند.

 فرداد آب پیکر
1399/10/27 | بازدید:1725 نفر
چاپ
به اشتراک بگذارید ...

نظرات کاربران

نظری وارد نشده است

ارسال نظر

پر کردن موارد ستاره دار الزامی است
نام *
نظر*
 
Captcha
کد امنیتی*
استخراج بیت کوین با کامپیوتر
گروه واتساپ املاک مرکزی پرند
دانلود نقشه های پرند و تعرفه کمیسیون املاک
گالری تصاویر پرند ، تصاویر فاز صفر ، فاز 1 ، فاز 2 ، فاز 3 ، فاز 4 ، فاز 5 ، فاز 6
گالری فیلم پرند ، تصاویر فاز صفر ، فاز 1 ، فاز 2 ، فاز 3 ، فاز 4 ، فاز 5 ، فاز 6

آخرین تصاویر و فیلم ها