گزارش تصویری از آزاد راه آبیک به چرمشهر (فیلم و عکس)

شاهراهی که ترافیک ۵ استان را دور می‌زند،کرج و تهران نفس می‌کشند

رئیس جمهوری، آزاد راه آبیک به چرمشهر را به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.

عملیات اجرایی آزاد راه ۱۵۸ کیلومتری آبیک به چرمشهر به صورت ۶ خطه در سال ۱۳۹۴ آغاز شد.

این طرح عظیم با مشارکت ۳۰ درصدی دولت و ۷۰ درصدی سرمایه گذار با اعتبار ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و ارزش روز ۷ هزار میلیارد تومان اجرا شده و طول مسیر چهار استان قزوین، البرز، مرکزی و تهران را طی کرده و در محدوده شهرستان ورامین، وارد بزرگراه قم – گرمسار می‌شود.

در مسیر این بزرگراه ۴۹ دهنه پل بزرگ، ۶۹۰ دهنه پل کوچک، ۲ تونل، ۱۲ تقاطع، هفت تبادل و ۳۲ پارکینگ احداث شده است.

هدف از اجرای این طرح تکمیل بخشی از کریدور آزادراهی شرق به غرب و شمال به جنوب کشور است و بهره برداری از آن، سبب کوتاه شدن مسیر و تسهیل عبور و مرور بین مناطق شمال غرب کشور به مناطق شمال شرق کشور می‌شود.

آزاد راه آبیک به چرمشهر که از چهار استان قزوین، البرز، مرکزی و تهران عبور می‌کند، علاوه بر توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی ملی، در زمینه ترانزیت کالا در حوزه فراملی با تمرکز بر کشورهای همسایه نیز تأثیرگذار خواهد بود.

آزاد راه آبیک به چرمشهر پیشتر با نام آزادراه جنوبی تهران- البرز شناخته می‌شد.

رئیس جمهور در مراسم افتتاح آزاد راه آبیک به چرمشهر به وزیر راه و شهرسازی دستور تخفیف ۲۵ درصدی عوارض بزرگراه برای سه ماه اول را صادر کرد.

مزیت‌های آزاد راه آبیک به چرمشهر

سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا درباره جزئیات افتتاح آزاد راه آبیک به چرمشهر گفت: «این آزادراه که امروز هفتم اسفند افتتاح می‌شود گذرگاه کنارگذر جنوبی تهران است که آبیک قزوین را با گذر از جنوب استان‌های البرز و تهران به گرمسار سمنان متصل می‌کند و زمان سفر خودرو‌های سواری سبک را تا ۱ ساعت و نیم کاهش می‌دهد.»

او در ادامه با بیان اینکه آزاد راه آبیک به چرمشهر در کاهش بار ترافیک و آلودگی هوا نقش مهمی و تعیین کننده دارد، افزود: "این آزاده راه تقاطع‌های زیادی دارد و بار ترافیکی را کاهش می‌دهد."

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در ادامه اضافه کرد: «از این پس تمامی وسائل نقلیه سنگین به راحتی می‌توانند در این مسیر حرکت کنند و زمان سفرشان را تا ۲ ساعت کاهش دهند.»

سعید محمد در بخش دیگر با تاکید بر اینکه آزاد راه آبیک به چرمشهر طرحی ۱۰۰ درصد ایرانی است، گفت: "منابع مالی این طرح با مشارکت بین وزارت راه و شهرسازی (۳۰ درصد) و قرارگاه خاتم  (۷۰ درصد) و ارزش پولی ۷ هزار میلیارد تومان صورت گرفته است."

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی، افتتاح آزاد راه آبیک به چرمشهر گفت: ۱۴ استان از مزایای این آزادراه بهره مند می‌شوند.

وی افزود: براساس طراحی های صورت گرفته در پیرامون آزادراه پارک‌های لجستیک شکل خواهد گرفت.

وی با اشاره به این که ما امروز یک متغیر اساسی را به بهره برداری رساندیم گفت: شرکت‌ها و ظرفیت‌های پیمانکاری را به سمت سیاست‌های سرمایه گذاری و شراکت در زیرساخت‌ها هدایت کردیم به طوری که قرارگاه خاتم یکی از این الگوهاست که ۷۰ درصد قرارگاه و ۳۰ درصد وزارت راه و شهرسازی شراکت داشتند.

حسن روحانی در مراسم افتتاح این آزاد راه گفت: «با افتتاح فاز اول این طرح بار ترافیکی بسیار بزرگ از روی کرج برداشته شد برای اینکه همه می‌خواستند از آنجا عبور کنند. البته آزاد راه آبیک به چرمشهرهم به کرج و هم به تهران بسیار کمک خواهد کرد.»

رییس جمهوری افزود: " همانطور که وزیر راه گفت آن اتصال میان مسیر شرق و شمال یعنی از شریف آباد به سمت جاجرود هم باید انجام شود تا این حلقه کاملاً متصل شود و از این فشاری که روی تهران و کرج است برداشته شود."

روحانی با قدردانی از تلاش‌های قرارگاه سازندگی خاتم برای انجام این پروژه مهم گفت: «ما زمانی که آزادراه حرم تا حرم را افتتاح می‌کردیم همانجا با دوستان قرارگاه برای پروژه چرم‌شهر به آبیک بحث شد و از دوستان قول گرفتیم که در دولت تدبیر و امید این طرح شروع و اجرا شود و این کار شد.»

او گفت: "پروژه‌های بسیار مهم دیگری هم در اختیار قرارگاه قرار دارد ، از جمله راه آهن بسیار مهم زاهدان ، تقریباً هر هفته به شکلی از وزیر راه حضوری و تلفنی پیگیری می‌کنم برای اینکه اگر مشکلی دارد، حل شود البته مشکل مالی پروژه را ما حل کردیم."

روحانی افزود: «پروژه مهم دیگری که دلم می‌خواهد در این زمینه قرارگاه فعال‌تر شود پروژه رشت -آستارا است که برای ما بسیار اهمیت دارد. من چند بار به رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید کردم که برای این پروژه تلاش شود. علاوه بر این پروژه‌ مهم، پروژه‌های دیگری هم داریم که بسیار مهم هستند. امیدوارم با کمک همه پیمانکاران خصوصی و تلاش و برنامه‌ریزی قرارگاه این کارها پیشرفت داشته باشد.»

 

آزاد راه آبیک به چرمشهر در پایتخت و مرکز کشور واقع شده است و از بخش جنوبی استان‌های تهران و البرز عبور می‌کند  و ترافیک از شرق استان تهران تا غرب استان البرز و قزوین  در ۱۶۰ کیلومتر را رفع می‌کند. در گذشته عبور به خاطر تلفیق ترافیک ماشین‌های سبک و سنگین عبور از این مسیر حدود ۳ ساعت طول می‌کشید که با بهره‌برداری از این محور ترافیک ماشین‌های سبک و سنگین از هم جدا و به داخل آزادراه منتقل می‌شود.
آزاد راه آبیک به چرمشهر دومین آزادراه طولانی کشور است که تا امروز به صورت یکپارچه به بهره‌برداری رسیده است.این ‌آزادراه ۱۵۸ کیلومتر است که با راه های اتصالی به ۲۲۵ کیلومتر می‌رسد که عدد بزرگی است. آزادراه تبریز- زنجان با ۳۰۰ کیلومتر اولین آزادراه از نظر طول است که به صورت یکپارچه به بهره‌برداری رسیده است.
این آزادراه از چهار استان قزوین، البرز، مرکزی و تهران عبور می‌کند و علاوه بر تاثیرگذاری بر صنعت گردشگری و رونق اقتصادی ملی، در زمینه ترانزیت کالا در حوزه فراملی با تمرکز بر کشورهای همسایه نیز فعال خواهد بود.  
طول ۱۵۸ کیلومتری آزادراه در ۶ خط رفت و برگشت و دو خط تردد اضطراری و شانه خاکی نیم متری بوده و از آبیک در استان قزوین آغاز و تا چرمشهر در آزادراه قم-گرمسار ادامه خواهد یافت.
بر اساس محاسبات شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور، در طول بهره‌برداری ۲۰ ساله این آزادراه، مصرف بنزین معادل ۲۵ هزار میلیارد تومان ۷۰۰ میلیون لیتر گازوئیل ۱۶۰۰ میلیون لیتر کاهش می‌یابد؛ میزان تولید دی اکسید کربن نیز ۴.۵ میلیون تن کاهش خواهد یافت.
آزادراه غدیر در طول ۵ سال و با ۵۰ میلیون نفر-ساعت کار، احداث شده است.

۳ هزار میلیارد تومان هزینه ساخت آزادراه

به گفته خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی ‌ آزادراه غدیر به عنوان حلقه اتصال کلیه محورهای جنوبی استان تهران و البرز از نظر حجم عملیات اجرایی و نوع کار مهندسی بی نظیر است و تنها ابرپروژه عمرانی کشور است که طبق برنامه زمانبندی به بهره‌برداری می رسد. وی آزادراه غدیر را مؤثرترین آزادراه در چرخه آزادراهی کشور می‌داند.
وی با تاکید بر نقش پدافند غیرعامل این آزادراه برای پایتخت تاکید دارد: «در موارد اضطراری خارج شدن از محورهای شهر و تبادل بین محورها یک معضل بود و با افتتاح این آزادراه اگر مسیری قفل بشود با توجه به دسترسی این پروژه به ۴ آزادراه پایتخت و دو بزرگراه می توان وارد محور دیگری شد.»
گفته می‌شود که نزدیک به ۵۱ میلیون متر مکعب عملیات خاکبرداری که برابر با ۵۰ درصد حجم عملیات خاکی اتصال ریلی ۵ استان به شبکه راه آهن است، برای این پروژه انجام شده است که این حجم از خاکبرداری به دلیل این است که عرض آزادراه بسیار گسترده و حدود ۳۸ متر است.
محمد اسلامی وزیرر راه و شهرسازی نیز هزینه انجام شده برای ساخت آزادراه را ۳ هزار میلیارد تومان و ارزش فعلی پروژه را ۷ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.
۴۳۵ متر نیز طول یکی از تونل‌های این آزادراه است که از زیر آزادراه کرج-قزوین می‌گذرد تونل مذکور ظرف کمتر از یک سال و بدون توقف دادن تردد خودروها از آزادراه کرج-قزوین ساخته شده است.

 

 

 

 

 آپارات

فرداد آب پیکر
1399/12/08 | بازدید:4594 نفر
چاپ
به اشتراک بگذارید ...

نظرات کاربران

نظری وارد نشده است

ارسال نظر

پر کردن موارد ستاره دار الزامی است
نام *
نظر*
 
Captcha
کد امنیتی*
استخراج بیت کوین با کامپیوتر
گروه واتساپ املاک مرکزی پرند
خرید نقدی یک روزه ملک شما در پرند
دانلود نقشه های پرند و تعرفه کمیسیون املاک
گالری تصاویر پرند ، تصاویر فاز صفر ، فاز 1 ، فاز 2 ، فاز 3 ، فاز 4 ، فاز 5 ، فاز 6

آخرین تصاویر و فیلم ها